تهیه ماهی کبابی روی آتش

Admin 2023/06/26
ماهی کبابی

پیشنهاد ماهی توسط صیادباشی ، برای این غذا :

سکن ، باراکودا ( چنگو) ، سی بریم ( شانک ) ، تن ، شیر ، مقوا ، شیر بندر(سارم) ، سنگسر

مواد لازم ماهی کبابی برای 4 نفر :

مواد لازماندازهمقدار / کالری
ماهی درشت1عدد100 گرم / 100 کالری
آب لیموی تازهنیم پیمانه100 گرم / 26 کالری
روغن زیتوننیم پیمانه100 گرم / 900 کالری
گشنیز50گرم100 گرم / 20 کالری
جعفری50 گرم100 گرم / 25 کالری
نعناع50 گرم100 گرم / 43 کالری
زعفران2/1 قاشق مرباخوری100 گرم / 310 کالری
نمک و فلفل سیاهبه میزان لازم100 گرم / 0 کالری
گردوبه میزان دلخواه100 گرم / 688 کالری
زرشکبه میزان دلخواه100 گرم / 50 کالری

طرز تهیه ماهی کبابی :

تخم داخل شکم ماهی را پس از خالی کردن و شستن جدا می کنیم و با دو تا سه قاشق سوپ خوری پیاز کمی سرخ می کنیم. بعد سبزی را به دقت تمیز و ریز خرد کرده و با تخم ماهی مخلوط می کنیم و باز هم کمی سرخ می کنیم و کمی فلفل و نمک به مایه می زنیم.

*. آنگاه گردو و زرشک را داخل این مایه می ریزیم و ظرف را از روی آتش بر می داریم (سپس شکم ماهی را چاک کوچکی می دهیم و محتویات داخل آن را خارج کرده و تمیز می شوییم) و داخل شکم ماهی را با مایه فوق پر می کنیم بعد ته سینی را کمی چرب می کنیم.

*. ماهی را به همان حالتی که در آب شنا می کند، در سینی قرار می دهیم و با حرارت 400 درجه در فر قرار می دهیم. و پس از یک ربع بیرون می آوریم. پوست آن را می کنیم و روغن زیتون و آب لیمو و نمک و فلفل را مخلوط می کنیم و به ماهی می زنیم و در حدود یک ساعت ماهی را طبخ می کنیم.

*. و قتی پخته و آماده شد، ماهی را از فر خارج می کنیم و از سینی برمی داریم و دردیس قرار می دهیم و اطراف آن را با جعفری و حلقه های لیموترش تزیین می کنیم . مقداری از سس را روی ماهی می دهیم و بقیه را در سس خوری بر سر میز می بریم.

خواص زعفران :

زعفران حاوی بیش از 150 ترکیب متفاوت است. به عنوان مثال پیکروکروسین به عنوان ماده اصلی طعم و مزه اون هست. سافرنال عطر و رایحه زعفران رو به ارمغان میاره و کروسین موجود در زعفران باعث رنگ نارنجی زعفران میشه. بسیاری از خواص دارویی این ادویه به دلیل وجود کاروتنوئید ها و آنتی اکسیدان های موجود در اون هست که میتونه بدن رو در مقابل بسیاری از آسیب ها حفظ کنه.عصاره زعفران در بسیاری از موارد میتونه باعث مهار رشد تومور های ممختلف بشه و میتونه در مواردی به عنوان داروی ضد سرطان به کار بره.

بدون دیدگاه
اشتراک گذاری
اشتراک‌گذاری
با استفاده از روش‌های زیر می‌توانید این صفحه را با دوستان خود به اشتراک بگذارید.