تفاوت میگو دریایی و میگو پرورشی

Admin 2023/07/25
تفاوت میگو

تفاوت میگو ها :آبزیان دریایی به دلیل سبک زندگی و تغذیه‌ی خود در آب‌های آزاد، شامل املاح معدنی مفیدی هستند که برای رشد و نمو ارگان‌های اصلی بدن، از جمله قلب، مغز و ماهیچه‌ها ضروری هستند. میگو دریایی نیز همانند سایر آبزیان مانند ماهی و لابستر، از این قاعده مستثنی نیست و بررسی‌های بسیاری در سراسر جهان نشان داده‌اند که این غذای دریایی شگفت انگیز، دارای خواص بسیاری مفید برای سلامتی است. در مقالات زیادی در این زمینه، به بررسی خواص آن پرداخته شده است.

میگوهایی که به صورت طبیعی در آب‌های آزاد زندگی می‌کنند و از ریزجانداران موجود در دریا برای رشد و تغذیه‌ی خود استفاده می‌کنند، خواص منحصر به فردی دارند که با نوع پرورشی آن‌ها قابل مقایسه نیست. به طور مثال، میگوهای دریایی طبیعی، شامل انواع مختلفی از مواد مغذی مفید برای بدن مانند پروتئین، اسیدهای چرب امگا ۳، ویتامین‌های مختلف و املاح معدنی هستند که هیچ گونه مصنوعی یا پرورشی نمی‌تواند با آن‌ها برابری کند.

در این متن به بررسی تفاوت‌های میگو دریایی و میگوی پرورشی می‌پردازیم تا بتوانید در هنگام خرید، از طریق ظاهر آن‌ها متوجه شوید که کدام نوع پرورشی و کدام دریایی می‌باشد.

تفاوت میگو ها:

1-رگ‌های بدن میگو: تفاوت بین میگوی پرورشی و میگوی دریایی میگوی پرورشی دارای دو رگ است که یکی در پشت کمر و دیگری در زیر شکم قرار دارد، در حالی که میگوی دریایی فقط یک رگ در پشت خود دارد. رگ پشت میگو، همان روده میگو است، در حالی که رگ زیر شکم، رشته عصبی است که در زمان پاک کردن آن‌ها جدا می‌شوند. رگی که در پشت میگو وجود دارد، در گونه پرورشی، کدر رنگ است، اما در میگوی دریایی شفاف و روشن است و برای دیدن آن باید بسیار دقیق بود.

میگو پرورشی

2-سایز و اندازه میگو: به دلیل فرصت بیشتر برای رشد، میگوی دریایی معمولاً در سایزهای بزرگتری نسبت به میگوی پرورشی دیده می‌شود. اما میگوی پرورشی دارای یک پروسه زمانی رشد مشخص است و پس از طی شدن این بازه، برداشت شده و به بازار فروش عرضه می‌شود. به همین علت، میگوهای پرورشی معمولاً اندازه یکسانی دارند و این خود یک روش شناسایی آن‌ها نسبت به میگوهای صید دریا است. همانطور که در تصویر زیر مشاهده می‌کنید، دلیل اندازه یکسان میگوهای پرورشی، تغذیه یکسان آن‌ها است. میگوهای پرورشی به صورت دسته جمعی با هم تغذیه می‌شوند و با هم رشد می‌کنند و در یک بازه زمانی مشخص، از حوضچه برداشت می‌شوند. به همین دلیل، اختلاف اندازه و سایز در میگوهای پرورشی مشاهده نمی‌شود.

3-رنگ بدن میگو: میگوی دریایی به صورت کم رنگ یا نارنجی صورتی است، در حالی که نوع پرورشی آن سبز زیتونی یا سبز متمایل به خاکستری است و بدن آن حالت شیشه‌ای یا تلق دار دارد. با این حال، بیشتر مردم میگو را به رنگ صورتی می‌شناسند و در اکثر مهمانی‌ها ترجیح می‌دهند از میگوی دریایی استفاده کنند زیرا بافت گوشت آن منسجم، ترد و خوش طعم است.

شما می‌توانید با استفاده از میگو، غذاهای دریایی مختلفی را براساس ذائقه و سلیقه خود و افراد خانواده‌تان طبخ کنید و از خوردن آن لذت ببرید. با این حال، در هنگام پخت میگو، باید به این نکته توجه کنید که مواد مغذی و ارزشمند آن از بین نرود.

تفاوت میگو دریایی با پرورشی

4-محل رشد میگو: میگوهای وحشی (دریایی) و قابل مصرف در ایران، صرفاً در آب‌های جنوبی خلیج فارس و دریای عمان و در هر چهار استان جنوبی صید و راهی بازارهای مصرف می‌شوند و از تنوع گونه‌ای زیادی برخوردارند.

اما میگوی پرورشی از نوع گونه وانامی (با نام علمی لیتوپنئوسمی) است که بومی ایران نیست و در آب شور پرورش می‌یابد. این نوع میگوها در مزارع متصل به ساحل پرورش داده می‌شوند و توسط آب دریا که به وسیله پمپاژ به حوضچه‌ها می‌رسد، رشد می‌کنند.

5-قیمت میگو: قیمت میگوی دریایی با توجه به صید داخلی در آب‌های آزاد، متأثر از شرایط است و قیمت میگوی پرورشی تحت تأثیر قیمت‌های جهانی می‌باشد. با توجه به ارزش غذایی بالای میگوی دریایی، صید دشوارتر، طعم و مزه عالی و طرفداران زیاد، قیمت آن از نوع پرورشی بیشتر است.

شباهت‌های میگوی دریایی و میگوی پرورشی از نظر ارزش غذایی

میگوها دارای اسیدهای چرب امگا 3 فراوانی می‌باشند. ویتامین‌های خانواده B از جمله B12 و B3، ویتامین D و C، مواد معدنی نظیر منیزیم، سلنیوم، روی، آهن، فسفر از مواد مغذی بارز موجود در این موجودات ریز جثه می‌باشند.

از آن جهت که تغذیه میگوی دریایی از موجودات زنده دریایی است، لذا ارزش غذایی بالاتری خواهند داشت. البته نمی‌توان گفت که نمونه پرورشی فاقد این املاح معدنی و اسیدهای چرب است، اما تفاوت خواص میگوی دریا با پرورشی بسیار چشمگیر بوده که در کیفیت و ساختار بدنی آن با توجه به سبک زندگی اش قابل مشاهده است.

اگر در پرورش میگوها از آنتی بیوتیک و یا هورمون برای کوتاه تر نمودن پروسه رشد آن ها استفاده شود ، تأثیرات نامطلوبی را بر بدن انسان خواهند گذاشت. اما در مورد حیات میگو در آب های آزاد ، فرآیند رشد و نمو کاملاً طبیعی سپری شده و هیچگونه ماده غذایی مکملی برای سرعت بخشیدن به این امر طبیعی وجود ندارد.

توجه : برای « خرید میگو  » تازه و دریایی جنوب ، کلیک نمایید.

درباره فروشگاه بزرگ صیادباشی

یکی از مزیت‌های اصلی خرید از فروشگاه بزرگ صیادباشی ، تازگی آبزیان دریایی موجود در آن است. علت این امر، صید روزانه ماهی و میگو دریایی توسط صیادان ماهر است که پس از بسته‌بندی در یک محیط کاملاً بهداشتی، به سرعت به فروش رسیده و آبزیان بدون آنکه چندین روز در سردخانه نگهداری شوند، به دست مشتری می‌رسند. این موضوع به طعم و کیفیت میگو و ماهی تأثیرگذار است و مشتریان می‌توانند از تازگی و کیفیت بالای آن‌ها لذت ببرند.

صیادان بومی فروشگاه صیادباشی با شناخت کامل از انواع آبزیان دریایی متناسب با هر فصل، مرغوب‌ترین گونه‌ها را صید کرده و این محصولات با کیفیت برای سرسفره مشتریان عزیز فروشگاه قرار می‌گیرند. با توجه به شناخت دقیق این صیادان از انواع ماهیان و ماهیگیری پایدار، مشتریان می‌توانند از تنوع و کیفیت بالای محصولات فروشگاه برای تأمین نیازهای غذایی خود استفاده کنند.

در مجموع، فروشگاه بزرگ صیادباشی با تلاش و کوشش صیادان ماهر و متخصص خود، به عنوان یکی از بهترین‌ها در زمینه فروش آبزیان دریایی با کیفیت و تازه در منطقه شناخته شده است.

« خرید میگو جنوب » و « خرید ماهی جنوب » از سایت معتبر صیادباشی

بدون دیدگاه
اشتراک گذاری
اشتراک‌گذاری
با استفاده از روش‌های زیر می‌توانید این صفحه را با دوستان خود به اشتراک بگذارید.